Çin Gezi Notları

0
385

Çin Gezi Notları” eseri; farklı zamanlarda Çin’i gezmiş ya da Çin’de yaşamış kişilerin gezi yazılarından, gözlemlerinden ve anılarından alıntılar yapılarak Sean O’reilly, James O’reilly ve Larry Habegger tarafından derlenmiştir. Kitap hazırlanırken; Çin’e ziyaret amaçlı giden Budistlerden, Çin’de misyonerlik yapmış Hristiyanlara, ya da aslen Çinli olup da yabancı ülkelerde yetişmiş kişilerden, Çin’e turist olarak gelen yabancılara kadar geniş bir yelpazeye yayılmış ve farklı bakış açılarına sahip kişilerin yazılarından yararlanılmıştır. Bu sebepten ötürü eser farklı pencerelerden Çin’i okumayı mümkün kılıyor.

Ancak kitap Çin’le alakalı dikkate değer tespitler içerse de, bazı bölümlerinde yazarların, bir turist ya da maceraperest bir gezginin gözlemlerinden öte bir şey aktaramadıkları yazılara yer verilmiştir. Bu sebeple kitapta tartışmaya açık birçok çıkarım ve yorumun da yer aldığı söylenebilir.

Arka Kapak

Artık ne kadar çok MADE IN CHINA etiketiyle karşılaştığımızın farkındasınız değil mi? En umulmadık ürünlerde bile karşımıza çıkan bu etiketin sahibi Çin’in yirmi birinci yüzyılın yükselen yıldızı olduğundan artık kimsenin kuşkusu yok. Güneş’in doğuş hattını izleyerek binlerce yıl önce Uzakdoğu’dan yola çıkan uygarlık treninin Hindistan, Mezopotamya, Mısır, Anadolu ve Avrupa’dan geçip yirminci yüzyılda Amerika’ya ulaştıktan sonra atık yeniden Uzakdoğu’ya dönmekte olduğu teorisi ilginçtir. Çin’i keşfetmekte daha fazla gecikmemek için daha önce onu keşfetmiş, hemen her köşesini gezmiş insanların anı ve izlenimlerinden oluşan bu kitap hepimizin geleceğinin kavşak noktasındaki bu ülkeyi anlayabilmek için taze bir nefes getiriyor.

Bu kitabın sayfalarını çevirirken Çin Seddi’nde ve Yasak Kent’te dolaşacak Yangtze Nehri üzerinde kurulmakta olan dünyanın en büyük baraj inşaatına gidecek; muhteşem tapınakları ziyaret edeceksiniz. Buda’nın cinsiyeti ile alakalı tartışmalara katılacak, 2500 yıl sonra toprağın altından çıkarılan İmparator Qin’in ordusunu görecek, yolunuz bir ara Konfüçyüs’ün kenti Kufu ve Tiananmen Meydanı’ndan da geçecek ve sonuçta bu kitabın ön sözünü kaleme alan Ji-Ji Jiang’ın şu sözlerini daha iyi anlayacaksınız:

Son konferanslarımdan birinde öğrencilerimden şöyle bir soru geldi: Yirmi beş yıl içinde Çin ne olacak? Büyümeye devam ediyor olacak mı? Bir Singapur örneğine mi dönüşecek? Yoksa bir Amerika mı olacak?…

“Bilmiyorum” dedim. Böyle bir reform sürecinin sonucunu nasıl bilebilirim ki? Çin örneği bir “ilk”tir. Daha önce benzeri olmayan kıyaslayacağımız örneği olmayan bir modeldir.

“Kesin olarak söyleyebileceğim tek şey şu” diye yanıtladım öğrencinin sorusunu, “Çin halkının ruhu olduğu gibi kalacaktır ve ne olursa olsun Çin, her zaman Çin olacaktır.”

“Çin Gezi Notları” Özet Çalışması için Tıklayınız