Çin Tarihi- Bir Makro Tarih Yaklaşımı

0
371

Ray Huang (1918-2000), İkinci Dünya Savaşı öncesi ve sonrasında Milliyetçi Çin Ordusu’nda küçük rütbeli bir subay olarak hizmet etti. Tarih doktorasını University of Michigan’da yaptıktan sonra, 16 yıl çeşitli Amerikan Üniversitelerinde ders verdi. Birçok yayınları olan Ray Huang, The Cambridge History of China adlı eserin yazarları arasındadır. 1587, A Year of No Signifiance adlı kitabı beş dilde yayınlandı ve “American Book Award” ödülüne aday gösterildi. China A Macro History, Japonca, Korece ve Çince ’ye çevrildi. Pekin ve Tayvan’da yayınlandı.

Kitap, Çin tarihini genel yönleriyle ele almaktadıır. Yazar kadim Çin Medeniyeti’nin ciltlerle anlatılabilecek binlerce yıllık tarihini ustaca bir kitapta toplamış.

Arka Kapak

Okuyucu makro tarih kavramını temel yönelim (mega-trend) kavramıyla benzerlik taşıdığını aklında tutmalıdır; makro tarih tek tek ayrıntılarla değil tarihin genel yönüyle ilgilenir

Ray Huang

Ray Huang’ın bu eseri, dörtbin yıllık Çin tarihine tek ciltlik metinle güçlü bir ışık tutan bir kitap Yazara göre Çin halkı üçyüz dörtyüz yıldan bu yana ilk kez bu kadar uzun bir süre gerçek bir iç ve dış barış, bu kadar yaygın refah düzeyi deneyimi yaşamaktadır. Yoksulluk ortadan kalkmasa da tarihte görülmemiş bir hızla azalmaktadır. Beslenme, eğitim, sağlık, kültür araçlarına ulaşmak fırsatlarının eşitliği hiçbir zaman bu kadar yaygın olmadı. Bu anlamda Çin Devrimi hedeflerini gerçekleştirmiştir. Bu elbette bütün sorunlar çözülmüş demek değildir. Ancak bundan sonra sorunları çözmek için kanlı ve şiddetli yöntemler gerekmeyecek, yeni toplumsal yapı buna izin vermeyecektir.

Attila Sönmez

İlk yayınlanmasından bu yana, Ray Huang’ın “Çin Tarihi” adlı eseri, Çin tarihi üzerine yazılmış en kısa tarih kitabı olarak övüldü.

Prof. F. W. Mote, Princeton University

Huang’ın makro tarihine hoşgeldin diyoruz. Bu kitap güçlü bir tarih yorumu yapılandırıyor ve bu yapıyı sağlam bir orjinal araştırma temeline dayandırıyor. Diğer yandan, Çin’in uzun tarihinden ve Batı tarihinden seçtiği nefis anektodlarla kitabı zevkle okumayı sağlamasını da biliyor.

Library Journal

“Çin Tarihi”, 1989 öğrenci ayaklanmalarından önce yayınlanmıştır. Zaten bu olayların gerçek bir tarihi analizi için hâlâ çok erken. Ancak nefis hikayeler ve çekici bir üslupla yazılmış olan bu kitap, bu olayları hemen tarihsel bir çerçeveye oturtuyor. Bu, hayatımda okuduğum en iyi “kısa” tarih kitaplarından biridir.

East West

“Çin Tarihi- Bir Makro Tarih Yaklaşımı” Özet Çalışması için Tıklayınız