Labirent İçinde Hikaye

0
706

 

(Fotoğraf: Yang Yanmin)
(Fotoğraf: Yang Yanmin)

Lanzhou Yabancı Dil Okulu’nun genç bir biyoloji öğretmeni olan Gao Fei, “Sualtı Şehri Kralı” kitabının içeriğini konu alarak ahşap lazer kesim teknolojisi çalışması ile bir bulmaca kitabı yaptı.

Muhabirler, ahşap kitapların her sayfada kalın olduğunu ve toplam beşer sayfadan olduğunu gördüler. Makinenin içi mekanik açıklık, ahşap dişli, labirent vb. unsurlardan oluşmaktadır.

Gao Fei son bir röportajda muhabirlere verdiği demeçte, gizli bir hikayeyle okuyucunun şifreyi açmalarını istiyor; ayrıca okuyucuların hikayenin gizemini bulmak için bulmacaları çözerek bir sonraki sayfaya geçmeleri gerekiyor.

Bulmaca kitabı ile olan macerasının nasıl başladığını anlatan Gao Fei şöyle dedi: “Geçen eylül(9.2016) yabancı bir yazarın(Brady Whitney) “Codex Silenda: Bulmaca Kitabı”adlı bir kitabı tasarladığını gördüm, tarihin en kompleks kitabı olarak da bilinir. Şifreyi çözmek gerçekten çok zor. Bu alanlarda pek söz sahibi olmasam da çözülemez olacağına hiçbir zaman inanmadım, hiçbir şey imkansız değil, başkaları yapabiliyorsa biz de birşeyler yapabiliriz.” Resimlerdeki gizemi gören Gao Fei onları anlamanın yanı sıra, yeni resimler üretmeye zemin olabileceğini de düşündü ve bunun ilk tohumunu kendisi attı.

Gao Fei, tüm kitap yapımı sırasında ne çok zorlandığı noktaların iç mekanik organlarının tasarımı olduğunu, ve bunun yanı sıra gizemli hikayeye ip uçlarının nasıl kombine bir şekilde yerleştirilmesi gerektiğinin karmaşıklığı olduğunu söyledi. Ardından ‘‘Örneğin; hikayenin ilk sayfasında olayın nasıl bir mekanda gerçekleştiği, ana kahramanların kimler olduğu ve adım adım ipuçlarını bularak Sualtı Şehrindeki gizemli saraya ulaşma maceraları anlatılıyor, eğer ip uçlarını bulunamazsa labirent çözülemez ve ikinci sayfaya geçilemez.’’ diyerek kitap hakkında küçük bir örnek verdi Gao Fei. 2

Mekanik bir organizasyon tasarlamak için Gao Fei, bir hafta boyunca kendi çabalarıyla CAD(Computer Aided Design) çizim teknolojisini öğrendi, ve aynı zamanda kendi imkanlarıyla bir lazer makinesi satın alarak çalışmalarını ilerletti. Bir dönem çalışma süresi sonrasında, bilgisayar çizimleri ile taslağı hazırladıktan sonra gravür, montaj ve boyama işlemleri ile tasarısını geliştirdi. Gravür işlemi sayesinde, Gao Fei malzemenin kalınlığını ve ahşabın esneklik derecesi kitabın yapısını etkileyeceği için, en iyi sonuca ulaşana kadar testlerine devam etti.

Gao Fei bulmacalı bir kitabın okuyucuların çok ilgisini çekeceğini, üstelik el ve beyin kombinasyonu ile çözülen şifrelerin hikayeye insanları felsefik düşünme yönünden geliştireceğine inanıyor. Şuanda, yabancı tasarımcıların çalışmalarının örtüşmesini taklit ederek kendi iç mekanizmasını tamamen tasarladı. Gelecekte, tasarım dünyasını genişletmek, dünyaya sadece dekorasyon ve hikaye konusu olarak bilinen Mogao Caves gibi Gansu eyaleti ve Çin kültürünü tanıtmak istiyor.

Son olarak Gao Fei duygularını şöyle ifade etti “Bu toplu girişimcilik ve yenilik çağında, etrafımdaki insanlara bir örnek olmayı ümit ediyorum,

Chinanews, Lanzhou, 24 Şubat (muhabir Cui Lin, Gao Ying)

 

Kaynak: http://www.chinanews.com/sh/2017/02-24/8158617.shtml