Mao’nun İdeolojisi Mao ve Düşünceleri Üzerine Batılı ve Çin’li Düşünürlerinin Araştırmaları (1940-2007)

0
2115

Mao’nun İdeolojisi Mao ve Düşünceleri Üzerine Batılı ve Çin’li Düşünürlerinin Araştırmaları (1940-2007) Kitabı genel olarak ana hatları ve kökleriyle Maoizm’i bizlere anlatmaktadır. Kitap Çin perspektifinden yazılmış bir eserdir.İlk olarak Mao’nun İdeolojisi Mao ve Düşüncelerinin nelerden beslendiği ve nasıl geliştiğinden bahsetmektedir.Bunları Çin halkının geçmişte geçirmiş olduğu badirelerle örneklendirip önümüze net bir tablo sunmaktadır.Maoizm’in sadece Marksizm ve Leninizm’den değil ayrıca Çin kültüründen de beslendiğini bu kitapta net bir şekilde görebiliyoruz. Ayrıca kitap bize Çin’de yapılan ilk devrimlerinin nasıl böyle hızlı ve başarılı olduğunu anlatmaktadır. Mao’nun İdeolojisi Mao ve Düşüncelerinin araştırmalarını zaman dilimlerine bölerek Çinli ve yabancı araştırmacılarının araştırmalarından da örnekler sunarak açıklamaktadır. Yang Fengcheng bir çok bölümde Mao’nun, Maoizmin ve Çin Komünist Partisinin geçmişte yaptığı hatalardan da bahsetmiştir. Kitabın ilgi çeken yanlarından bir tanesi de Çin tarihine damgasını vurmuş 2 önemli lider Mao Zedong ve Deng Xiaoping’in ortak ve ayrı yanlarını da bizlerle paylaşıyor.Yine Deng Xiaoping’in Mao Zedong Düşüncesine ne gibi katkılarda bulunduğunu bizlerle paylaşıyor.

Arka Kapak

Mao Zedong 20.yüzyıl tarihin akışını, dünya sosyalist hareketinin kaderini etkileyen; aynı zamanda Yeni Çin’in yaratılmasında kilit rol oynayan bir devrimci lider…

Elinizde kitap Kıta Çin’in önemli Marksist düşünürlerinden Yang Fengcheng, Çin’de ve tüm dünyada Mao’nun politik ideolojisi üzerine yapılan araştırmaları sistematik bir biçimde inceleyerek dalında ilk olan bir eseri ortaya çıkarmıştır.

Mao’nun düşünceleri Çin’i uzun bir süre boyunca onun kendi düşünceleri olarak ele alınmış ve araştırmalar bu perspektifte yürütülmüştü. Öte yandan onun düşünceleri ve aynı zamanda onu düşünceleri üzerine yapılan araştırmalar düz bir çizgi izlememişti.Parlak, sönük buğulu dönemler birbirini izledi; Mao, kendisinin de etkisiyle bir dönem kişi putlaştırmasının kurbanı oldu.Bu dönemde araştırmalarda yüzeyselleşti.Mao Zedong Düşüncesi daha sonra sadece kişisel yönüyle değil, düşüncenin oluşumuna tüm katkıda bulunan etken ve aktörleri içine alan daha zengin bir içerik içinde araştırılmaya ve değerlendirmeye başladı ve Çin’deki Marksizmin ve Çin’in komünist idealinin kristalleştiği kolektif zekaya temsil ettiği düşünülmeye başladı.Tabii ki bu onun kişisel yönünün önemini azaltmamıştı.

Kitap ‘’Mao Düşüncesi’’ni, bütün yönleriyle ve tüm teorik ve felsefi açılımları ile, doğuşu, gelişmesi ve üzerine yapılan tartışmalarla kapsamlı bir bilgi sunuyor.

“Mao’nun İdeolojisi Mao ve Düşünceleri Üzerine Batılı ve Çin’li Düşünürlerinin Araştırmaları (1940-2007)” Özet Çalışması İçin Tıklayınız