“Pinyin’in Babası” Vefat Etti

0
422

Çince pinyin sisteminin babası olarak bilinen Zhou Youguang (周有光) 111 yaşında vefat etti.

lim_pinyin2-96d55cceb70538e2814ed87e326c3228c3ae9247-s300-c85
Zhou Youguang 1906 yılında Qing Hanedanlığı döneminde dünyaya gelmişti.

Çince karakterlerin latince harflerle yazılabilmesine olanak sağlayan pinyin sisteminin kurucusu Çinli dil bilimci Zhou Youguang , 111 yaşında doğum gününden bir gün sonra, 14 Aralık Cumartesi günü, Pekin’de sevenlerine veda etti.

Gençliğinde Wall Street’te bankacı olarak da çalışan Zhou, 1949 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla birlikte ülkesine geri dönmüş ve pinyin sisteminin kurulmasında görevlendirilmişti. 1950’li yıllarda son halini alan Pinyin sistemi için Zhou beraberindeki Komünist Parti Komitesi ile birlikte yaklaşık üç yıl harcadılar. Üzerine düşen sorumluluğu uzun süren çalışmalar sonucu yerine getiren Zhou, Çin diline yapmış olduğu tüm katkılara rağmen Kültür Devrimi (1966-1976) sırasında kırsal kesimde çalışmaya gönderilen akademisyenlerden biri olmaktan kurtulamamıştır.

Pinyin sistemi sayesinde Çince eğitimin seyri değişti ve okuma-yazma oranlarında gözle görülür bir artış yaşandı. Sistem geliştirilmeden önce Çinli vatandaşların yüzde 85’i okuma bilmiyordu. Şimdi ise neredeyse tüm Çinliler yazılarını okuyabiliyor. Ayrıca bu sistem sayesinde bilgisayar ve telefonlardaki klavyelerde tuşları tamamen Çince karakterlerle değiştirmeksizin Çince yazı yazılabilmektedir.

Bugüne dek pinyin Çince öğretiminde uluslararası olarak en yaygın olarak kullanılan sistem olsa da özellikle Çin’in Hong Kong ve Tayvan gibi bölgelerinde alternatif romanizasyon sistemleri kullanılmaktadır.

Teşekkürler Zhou Youguang…