Şanghay Fikir Okulu

        OKUL

  Şanghay Fikir Okulu Çin’i yakından izleyip derinlemesine değerlendirerek ulaştığı fikirlerle Türkiye’ye Asya arenasında yardımcı olmak isteyen bir düşünce okuludur. Türkiye’nin tarihî, kültürel, ahlakî ve millî birikiminden istifade ederek, uygarlıkların uzlaştığı bir gelecek oluşturmanın peşindedir ve bunun Çin ayağında fikrî savunuculuğunu yapar.

  VİZYONUMUZ & MİSYONUMUZ

       Türkiye’de eksikliği hissedilen Çin araştırmaları ile kamuoyunun ve dış politika çevrelerinin ihtiyaçlarına cevap vermek gerekmektedir. Bu doğrultuda Çin’deki gelişmeleri doğrudan takip ederek Çin hakkında bilgi edinmek isteyenlere kendi fikirlerini sosyal ekonomik, politik ve kültürel açıdan bağımsız olarak ifade eder. Şanghay Fikir Okulu için Türkiye ve Çin halkları arasında sağlıklı iletişim kurulması ve geliştirilmesi çok önemlidir.

  Şanghay Fikir Okulu geleneklerin bugünü oluşturmada yapıcı bir görevi olduğuna inanır. Bu yüzden 5000 yıllık bir tarihle yoğurulmuş olan Çin halkının sosyo-kültürel yapısının tanınmasına çok önem vermektedir. Bunun önemi kavranıp gerekli çalışmalar yapıldığı takdirde Asya ve Çin çalışmalarında başarıya ulaşılacaktır. Şanghay Fikir Okulu benzeri çalışmaların üretilmesi ve geliştirilmesi noktasında aydınlatıcı bilgiler ve yeni terkipler sunmaktadır.