Uzak ve Eski Komşumuz Çin

0
406

“Uzak ve Eski Komşumuz Çin” kitabı, Çin’in tarihi, iç ve dış siyaseti, ekonomisi gibi alanları kendisine konu edinen bir kitap. Bu konular, kitapta kendine has bir üslup ve teknik metodla işlenmiş. Kitabın yazarı olan Yılmaz Tezkan normal, alışılagelmiş, genelinde yazarın şahsi mülahazalarını içinde barındıran bir kitap şablonundan sıyrılmış bir kitap telif etmiş.

Yazar, kitabında ilk önce Çin’in Türkiye ile ilişkilerinden, bu ilişkilerin boyutları ve engellerinden bahseden bir yazıyla başlanılmış. Halihazırda olandan olması veya olmaması gerekene giden anlatım metodunu kullanarak Türkiye’de Çin ve iki ülke arasındaki bu münasebet hakkında fikirler belirtiliyor. Sonra ise dünyada Çin çalışan, Çin hakkında fikirler beyan edip kalem oynatan veyahut öyle ya da böyle yazılarında Çin’e dokunduran uzman akademisyenlerin makalelerine yer verilmiş. Bu sayede dünyadaki uzman akademisyenler Çin hakkında ne düşünüyor, onların dimağındaki Çin nasıl, bu konular hakkında fikir sahibi olmamıza yardımcı oluyor.

Yılmaz Tezkan, 1936 yılında İstanbul’da doğdu. 1957 yılında Kara Harp Okulu’ndan, 1965 yılında Kara Harp akademisinden mezun oldu. Yurt içinde ve yurt dışında çeşitli kıt’a ve karargâh görevlerinde bulundu. İngiliz Kurmay Koleji’nde öğrenim gördü. Kara Harp Akademisi’nde öğretim üteliği ve komutanlık yaptı. 1986 yılında tuğgeneral rütbesiyle kadrosuzluktan emekli oldu. 1986-1993 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’nde daire başkanı olarak görev yaptı. Ben Kendim, A. Herbert (çv.)(21. yüzyıl yayınlar 1999), İngilizler ve Türkler, P.P. Graves (çv.)(21. yüzyıl yyn. 2000), Darü’l islam M. Sykes (çv.) (21. yüzyıl yyn. 2000), Menfaatler Çatışması Ortasında Türkiye (derleme) (Ülke yyn. 2000), Siyaset Strateji ve Milli Güvenlik (telif) (Ülke yyn. 2000) ve Kadim Komşumuz Yeni Rusya (derleme) (Ülke yyn. 2001) yayınlanan çalışmalarıdır.

Arka Kapak

Çin, hem en eski hem de en uzak komşumuzdur. Biz Çin’i “hiç tanımıyoruz” desek yeridir. Okuyucunun istifadesine sunulan elinizdeki kitap, Çin hakkında bilgi boşluğunu doldurabilmek amacıyla, bu konuda bir katkı sağlayabilmek için hazırlanmıştır.

Bir zamanlar süper güç olan Rusya’nın süper bir güç olma potansiyeline sahip Çin’in ve menfaatleri her zaman ABD ile ortak olmayan ABD’nin siyasî, askerî ve ekonomik üstünlüğünü içine sindiremeyen Avrupa ülkelerinin Avrupa Birliği çatısı altında, tek kutuplu dünya hevesine karşı çıkmaları kaçınılmazdır.

Bugünün Türk siyasî düşünce ve hareketleri, 2050 yılının çok kutuplu dünyasında Türkiye’nin millî menfaatlerinin neler olacağının tahminini yapmak ve ona göre siyasete bir istikamet vermek durumundadır.

Türkiye’nin Çin ile olan ilişkilerinin güçlendirilmesi ticaretten savunmaya kadar geniş bir yelpazede Türkiye’ye çok değişik ve çeşitli imkânlar sunacaktır. Bu ilişkilerin geliştirilmesi her seviyede Çin hakkında bilgili olmakla mümkün olacaktır. Elinizdeki kitap, özellikle yabancı uzmanların, Çin’in ABD ve Rusya gibi diğer büyük devletlerle, komşuları ile olan ilişkisini, güçlerin boyutlarını, ekonomik ve sosyal ve güvenlik yönlerini inceleyen yazılarından derlenmiştir.

“Uzak ve Eski Komşumuz Çin” Özet Çalışması için Tıklayınız